Efter att ha jobbat med utseendet och navigeringen på SkrivarSidan behöver vi få veta. Vad tycker du om sajtens utseende?
Innehåll
Nytt utseende
Vi har ändrat om en del i navigeringen, menyn, för att det ska bli enklare för dig att hitta det du söker. Samtidigt har vi gjort mindre ändringar i utseendet gällande enskilda inlägg, färger, bilder osv. Tycker du att vi lyckats?
Det har varit en utmaning att byta från ett premiumtema till ett som är gratis och som är framtiden för WordPress.
Allt handlar om kompromisser
När det gäller att bygga upp en meny och utseende för startsidan och enskilda inlägg är det alltid en kompromiss. Det gäller att få ihop översikt med enkelhet. Dessutom ska det anpassas till att Google och andra sökmotorerna hittar hit. Lika viktigt är det att hela SkrivarSidan laddas in snabbt så du slipper sitta och vänta på vad du vill läsa om.
Ursäkt
Jag vill passa på och be om ursäkt för att saker och tag bytt plats om och om igen under en allt för lång tid. Nu hoppas jag både för din och min skull att det ska vara färdigt. Nåja, små saker behövs alltid uppgraderas och rättas till på en så här stor sajt.
Vad tycker du om sajtens utseende?
Nu är jag nyfiken på vad du tycker om de här förändringarna. Skriv det i en kommentar till det här inlägget eller mejla mig.
© Iréne Svensson Räisänen
Läs också
Första eller tredje person?,Varför skriva anonymt? och min krönika SkrivarSidan fyller 26 år.
WEBBANSVARIG
Iréne Svensson Räisänen
Administratör, författare och skapare av SkrivarSidan. Iréne har givit ut 5 diktsamlingarna, 3 skrivhandböcker, 1 novellsamling och deltar i 40-talet antologier. Dessutom har hon skrivit radiopjäser, i kulturtidskrifter och tidningar. Hon har författarbloggen poeten.se.
Lämna ett svar