Här kommer en skrivövning Skriv utan bokstaven E som kräver kreativt tänkande och ordval för att skapa en sammanhängande berättelse.
Den här övningen passar dig som har vana att skriva och som vill utveckla ditt skrivande.
Om bokstaven E

Bokstaven E är den femte bokstaven i det svenska alfabetet och en av de mest använda bokstäverna i det svenska språket. Den representerar vanligtvis ett vokalljud och kan ha flera olika uttal beroende på ordet den används i.
Historia och etymologi: E härstammar från den latinska bokstaven E, som i sin tur baserades på den grekiska bokstaven epsilon (Ε, ε). Epsilon kommer från feniciska bokstaven he, vilket representerade ett ljud liknande vårt ”e”. I det latinska alfabetet användes E för att representera samma ljud, och detta har förts vidare till många moderna alfabet inklusive det svenska.
Användning i svenska språket: I svenska språket är E en av de vokaler som har möjlighet att representera flera olika ljud. Det kan vara ett långt e-ljud som i ”se”, ett kort e-ljud som i ”satt”, eller ett mer öppet e-ljud som i ”ser”. E kan också ingå i olika diftonger, som i ”nej”.

Finns i olika ordklasser: E förekommer i alla typer av ordklasser: substantiv, verb, adjektiv, adverb, pronomen, prepositioner, konjunktioner, räkneord och interjektioner. Dess prevalens är hög på grund av dess mångsidighet i uttal och förmågan att kombinera med andra bokstäver för att bilda olika ljud.
Kuriosa:
- E är den bokstav som används mest i det franska språket.
- I Morse-koden representeras E av en enda punkt, vilket är den enklaste symbolen.
Bokstaven E är alltså en fundamentalt viktig del av det svenska språket, med en rik historia och flera viktiga funktioner i språket.
ps. Jag har redigerat och faktagranskat AI:s text.
Skriv utan bokstaven E, övning:

Skriv utan bokstaven E en sammanhängande berättelse med minst 500 ord. Här en synonymordbok du kan ha användning för.
Dela med dig

Dela gärna med dig av ditt övande i en kommentar. Blir det långt räcker det med ett utdrag.
© Iréne S Räisänen
Gör också övningarna

Skriv en dikt med bokstavsrim, Skriv en bokstavsdikt, Övning i kreativt tänkande, krönikan Dyslexi är plus och minus och debattinlägget Varför skriver poeter med stor bokstav?.

WEBBANSVARIG
Iréne Svensson Räisänen
Administratör, författare och skapare av SkrivarSidan. Iréne har givit ut 5 diktsamlingarna, 3 skrivhandböcker, 1 novellsamling och deltar i 40-talet antologier. Dessutom har hon skrivit radiopjäser, i kulturtidskrifter och tidningar. Hon har författarbloggen poeten.se.
Lämna ett svar