Skriv en dikt med bokstavsrim, eller allitteration, stavrim, uddrim som det också kallas, är en skrivövning.

Innehåll
Med bokstavsrim menas inte slutrim där ord i slutet på en mening rimmar. Nej, det är samma ljud eller liknande fonem som återkommer i en vers eller hel dikt. Används det utan över drift markerar det rytmen. Blir det för mycket av det goda tar det över på bekostnad av innehållet.
Här kommer några exempel:
- Anna köpte apelsiner.
- Bollen var blå.
- Carl åt en chokladbit.
- Den lilla dammen var full av ankungar.
- Eva gillar att experimentiera.
- Filip spelar fotboll varje fredag.
- Greta gick genom gräset.
- Henry har en hund som heter Hugo.
- Ida tog en isbit när det blev för varmt.
- Julias favoritdjur är jaguar.
Skriv en dikt med bokstavsrim, övning:

Skriv en dikt med bokstavsrim om december, bokstäver, humor, humör eller april med en vers som har max sju rader.
Om bokstavsrim

Det är en litterär stilfigur där flera ord i en mening eller meningar börjar med samma konsonantljud eller ljud. Det är en form av repetition som används för att skapa rytm, betoning eller en poetisk effekt.
Rimmen kan förekomma i poesi, prosa, reklamtexter och tal för att skapa en starkare klang eller för att framhäva vissa ord eller idéer. Ett exempel är: ”Solen sken starkt över sjöns stilla vatten.” Här börjar flera ord i meningen med det samma ”s” ljudet.
Det är ett vanligt stilistiskt grepp för att skapa en rytm eller melodi i texten och kan göra den mer minnesvärd eller njutbar att läsa eller lyssna på.
ps. Jag har redigerat och faktagranskat AI:s text.
Dela med dig av ditt övande

Dela gärna med dig av ditt övande i en kommentar. Blir det långt räcker det med ett utdrag.
© Iréne S Räisänen
Läs också

Skrivtipsen Vanliga begrepp inom lyriken, Rimflätning och gör övningarna Skriv en rimmad dikt om klimatet och Skriv utan bokstaven E.

WEBBANSVARIG
Iréne Svensson Räisänen
Administratör, författare och skapare av SkrivarSidan. Iréne har givit ut 5 diktsamlingarna, 3 skrivhandböcker, 1 novellsamling och deltar i 40-talet antologier. Dessutom har hon skrivit radiopjäser, i kulturtidskrifter och tidningar. Hon har författarbloggen poeten.se.
Lämna ett svar