Brev till ditt framtida jag

Skriv brev till ditt framtida jag

För att reflektera över hur du har det just nu och hur du vill ha det i framtiden kan du göra skrivövningen Skriv brev till ditt framtida jag. Vill du bli författare? Journalist? Eller har du gett ut en diktsamling? Den här övningen kan hjälpa dig att styra mot ditt mål.

Brev till ditt framtida jag, övning:

Tänk på dig själv om fem år och skriv ett brev till den personen. Reflektera över dina drömmar, mål och förhoppningar för framtiden. Dela också med dig av de erfarenheter och insikter du har för närvarande. Max 7 500 tecken inklusive mellanslag.

Dela med dig

Dela

Dela gärna med dig av ditt övande i en kommentar. Blir det långt räcker det med ett utdrag.

© Iréne S Räisänen

Gör också övningarna

Händer på tangentbord

Övningarna Börja skriva dagbok om ditt skrivande, Gestalta med hjälp av bokhyllan, Skriv baksidestexten till din självbiografi, Dikta om din dröm, Skriv en brevnovell om krig, Vem är du om 20 år? och läs skrivtipset Skriv om det du känner till och Brevnovellen som genre.

Fler skrivövningar

Iréne Svensson Räisänen

WEBBANSVARIG
Iréne Svensson Räisänen

Administratör, författare och skapare av SkrivarSidan. Iréne har givit ut 5 diktsamlingarna, 3 skrivhandböcker, 1 novellsamling och deltar i 40-talet antologier. Dessutom har hon skrivit radiopjäser, i kulturtidskrifter och tidningar. Hon har författarbloggen poeten.se.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

SkrivarSidan
×