Skriv ett adventskåseri

Skriv ett adventskåseri

I slutet av november eller i början på december tänder vi ljus och väntar. Under tiden kan du göra skrivövningen ”Skriv ett adventskåseri”.

Se video

Jag rekommenderar att du ser min video om du vill veta hur du skriver ett kåseri.

YouTube player

Skriv ett adventskåseri, övning:

Skriv ett kåseri i form av ett samtal mellan två personer med motsatta syn på advent (en sentimental och en cynisk). Glöm inte undertexten, deras reaktioner på det som sägs, och att de ska handla medan de pratar dvs. stapla inte repliker på varandra.

Tips: Skapa rytm och komisk dynamik genom dialekt eller personliga vanor/ovanor, och låt läsaren ana en gemensam synpunkt utan att du skriver ut det.

Max 8 000 tecken inklusive mellanslag.

Dela med dig

Dela

Dela gärna med dig av ditt övande i en kommentar. Blir det långt räcker det med ett utdrag.

© Iréne S Räisänen

Gör också övningarna

Händer på tangentbord

Skriv en essä om advent, Skriv en adventskrönika och Skriv dialog om Advent.

Fler skrivövningar

Iréne Svensson Räisänen

WEBBANSVARIG
Iréne Svensson Räisänen

Administratör, författare och skapare av SkrivarSidan. Iréne har givit ut 5 diktsamlingarna, 3 skrivhandböcker, 1 novellsamling och deltar i 40-talet antologier. Dessutom har hon skrivit radiopjäser, i kulturtidskrifter och tidningar. Hon har författarbloggen poeten.se.

Skriv ett adventskåseri är en övning.

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

SkrivarSidan
×