Varför skriva anonymt? Många som börjar skriva vill vara anonyma. De flesta skrivarsajterna tillmötesgår det önskemålet men inte vi på SkrivarSidan. Jo, det händer att vi gör undantag när skribenten i fråga har en livssituation där hen förföljs eller har skyddad identitet. Men vanligen kräver vi att skribentens för- och efternamn skulle stå under varje text.

Innehåll
Ta sitt skrivande på allvar
Ett skäl till det är att det är en påtryckning att ta sitt skrivande på allvar om du står med namn under. Ett annat att det blir ett trevligare debattklimat om när man vet vem som skrivit vad.
Anonyma bloggar

Det finns många bloggar som är mer eller mindre anonyma. Jag tycker det minskar trovärdigheten, men jag kan i viss mån förstå att en del gör. Särskilt de som skriver självutlämnande både om sig själva, familjen, vänner och jobbet. Men det skulle ändå inte vara ett alternativ för mig. Skriver jag något jag inte kan stå för publicerar jag det inte.
Står för det jag skriver trots dödshot

Jo, jag har fått en del otrevliga mail och ibland ringer någon i telefonen och tjatar om ”att såna som du inte borde få leva”. Särskilt efter att jag skrivit något som rör HBTQI-världen eller invandringen. Fast inga dödshot i världen kan stoppa mig från att skriva och låta publicera det jag vill. Det skulle vara att ge efter för de som inte gillar det jag skriver och står för.
Sociala medier

Tonen är ofta hård i dagens debatt, särskilt i sociala medier och i tidningarnas kommentarsfält. För att undvika det borde alla avkrävas för- och efternamn när de skriver en kommentar. Dessutom borde det framgå att IP-adressen är synlig och kan spåras. Alltid avskräcker det några från att ta till olagligheter som hets mot folkgrupp och liknande.
Skriver du skönlitterärt finns det (nästan) inga ursäkter för att skriva under psedonym. Privata texter hör inte hemma inom genren och kritik är något du måste lära dig att inte ta personligt.
Varför skriva anonymt? Vad tycker du?

Varför skriva anonymt? Skriv vad du tycker i en kommentar.
© Iréne S Räisänen
Läs också

Skrivtipsen Ta och ge kritik, Att kunna ta kritik på rätt sätt och Hur viktigt är genren?

WEBBANSVARIG
Iréne Svensson Räisänen
Administratör, författare och skapare av SkrivarSidan. Iréne har givit ut 5 diktsamlingarna, 3 skrivhandböcker, 1 novellsamling och deltar i 40-talet antologier. Dessutom har hon skrivit radiopjäser, i kulturtidskrifter och tidningar. Hon har författarbloggen poeten.se.
Lämna ett svar