En sak som många som skriver har problem med är att skriva slut på längre texter. I skrivövning Skriv ett nytt fängslande slut får du chansen att träna på det.

Innehåll
Skriv ett nytt fängslande slut, övning:

Ta en av dina kort berättelser eller en scen ur en längre text och skriv ett alternativt slut eller en alternativ version. Detta övar upp din kreativitet och ditt förmåga att tänka utanför den etablerade berättelsen. Max 200 ord.
Om att skriva slutet på texter

Här är några tips för att avsluta korta skönlitterära texter på ett effektivt sätt:
- Slut med en känsla eller insikt: Avsluta berättelsen med en känsla, insikt eller tanke som lämnar läsaren eftertänksam. Detta kan vara en upptäckt, insikt eller förändring hos huvudpersonen.
- Lämna utrymme för tolkning: Sluta inte för tydligt eller knyt inte allt för fint ihop. Lämna utrymme för läsaren att själv fundera vidare på vad som hände eller vad det kan betyda.
- Återknyt till början: Återvänd till en detalj, händelse eller känsla från början av berättelsen för att skapa en cirkelkomposition. Detta ger ett avslutat intryck.
- Fokusera på det väsentliga: Koncentrera dig på det mest väsentliga i berättelsen och undvik onödiga detaljer i avslutningen. Sluta på rätt plats när du har sagt det du behöver säga.
- Lämna läsaren med en fråga: Formulera en öppen fråga i slutet som får läsaren att fundera vidare på berättelsen och dess innebörd.
Det gäller att hitta den rätta balansen mellan att ge läsaren en känsla av avslutning och samtidigt lämna utrymme för egna reflektioner. Testa dig fram tills du hittar det som fungerar bäst för just din kortnovell.
ps. Jag har redigerat och faktagranskat AI:s text.
Dela med dig

Dela gärna med dig av ditt övande i en kommentar. Blir det långt räcker det med ett utdrag.
© Iréne S Räisänen
Titta också på

Titta på videon 3 sätt att avsluta din text och läs skrivtipset 3 sätt du inte ska avsluta texten på .

WEBBANSVARIG
Iréne Svensson Räisänen
Administratör, författare och skapare av SkrivarSidan. Iréne har givit ut 5 diktsamlingarna, 3 skrivhandböcker, 1 novellsamling och deltar i 40-talet antologier. Dessutom har hon skrivit radiopjäser, i kulturtidskrifter och tidningar. Hon har författarbloggen poeten.se.
Lämna ett svar