Sofie Fonovich är författare, född 2002 och kommer från Stockholm. Utöver skrivandet så pluggar hon till medicinsk massageterapeut.

Innehåll
1. När började du skriva och varför?

Jag började skriva när jag var 11 år och har alltid haft ett stort intresse för att skriva ner mina tankar och känslor. Det började med att jag skrev dagbok om mina känslor. Men med åren så växte tanken att få skriva något som någon annan kan ta del av.
Eftersom jag alltid har tyckt om 80-talet mina böcker är väldigt inspirerande därifrån. Jag mår bra av att få skriva, det är som en fristad för mig där jag får leva in i min egen bubbla för ett litet tag.
2. Du har gett ut e-böcker och en ljudbok men ingen tryckt bok. Är det medvetet?

Jag har gett ut två stycken e-böcker och en ljudbok. Men sanningen är att den ena e-boken ” Melodier av livet ” finns ute som fysisk form. Det är ett projekt som jag kämpade mycket med och som jag är stolt över. Boken går att köpa på bl.a. Akademin bokhandeln men också på nätet.
3. Din senaste bok är ungdomsromanen”Neonhjärtan”. Vad handlar den om?

Boken är en ungdomsroman för åldern 12–15 år som utspelar sig i Stockholm sommaren 1986. Berättelsen kretsar kring fyra centrala figurer och deras sammanflätade öden.
Emilia som är berättelsens centrum som hamnar i ett komplicerat triangeldrama. Hon slits mellan två helt olika personligheter:
Johan är den trygga och stabila punkten i Emilias liv.
Alex är den ”farliga” och spännande killen som rör upp starka känslor.
Sara är Emilias tysta och kloka bästis. Hon bär på en egen tung hemlighet som hon inte ens vågar formulera för sig själv, vilket skapar en underliggande spänning i deras vänskap.
Handlingen är djupt rotad i sin 80-talet med detaljer som walkmans, syntpop och neonljus. Berättelsen börjar i en bekymmerslös sommarstämning präglad av musik och förälskelse, men utvecklas gradvis till något mörkare när hemligheter och svåra val uppdagas.
Stora delar av boken utforskar vad som händer när man bär på känslor man inte kan kontrollera eller sanningar man inte vågar uttala.
4. Har du en blogg, Facebooksida, Instagramkonto eller annat där läsarna kan följa dig?

Instagram: https://www.instagram.com/sofie_fonovich/
5. Till sist, Sofie Fonovich, vad är ditt bästa skrivtips?

Våga. Börja skriv! Har du en dröm om att vilja skapa något då ska du köra. Våga lita på att du kan skriva, och framförallt sätt inte så höga krav på dig själv.
Du ska ha roligt också, vilket är nog den viktigaste delen, och att ha tålamod. Skriva tar tid, så stressar inte igenom manuset.
Sofie Fonovich, bibliografi:

Böcker
Neonhjärtan, ungdomsroman, Media 24 / Digibook (2025)
Kosmiska rum, ungdomsroman, Media 24 / Digibook(2024)
Melodier av Livet, ungdomsroman, Media 24 / Digibook (2024)
Sofie Fonovichs bok finns bland annat hos t.ex. Bokus och Adlibris.
© Iréne S Räisänen
Läs också

Efter Sofie Fonovich kan du fortsätta med Emil Ahlbertz, Sandra Hvarfner, Anna Bergfors och Vill du vara med i SkrivarSidans intervjuserie?

WEBBANSVARIG
Iréne Svensson Räisänen
Administratör, författare och skapare av SkrivarSidan. Iréne har givit ut 5 diktsamlingarna, 3 skrivhandböcker, 1 novellsamling och deltar i 40-talet antologier. Dessutom har hon skrivit radiopjäser, i kulturtidskrifter och tidningar. Hon har författarbloggen poeten.se.

Lämna ett svar